«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної

15.06.2016

«Квіти для Елджернона» Деніела Кіза: короткий зміст

Головна » Зарубіжні письменники » Деніел Кіз » «Квіти для Елджернона» Деніела Кіза: короткий зміст

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
«Квіти для Елджернона» – науково-фантастична драма американського прозаїка Деніела Кіза. Це історія про розумово відсталому чоловікові на ім’я Чарлі Гордон і його приятеля мишці Элджерноне. Людина і звір стали об’єктами експерименту по збільшенню штучного інтелекту. Диво сталося – ще недавно розумово відсталий Чарлі став розумним. Мабуть, занадто розумним для цього світу.

У 1959 році починаючий письменник Деніел Кіз опублікував на сторінках культового американського журналу «F & SF» фантастичне оповідання «Квіти для Елджернона». В ньому вражало все – нетривіальний сюжет, незвичайна лексика, яскраві персонажі, глибокий психологізм. Рік потому автора нагородили престижною читацької премією «Хьюго», що щорічно присуджується кращим фантастам, які пишуть англійською мовою.

Історія Чарлі Гордона здалася Кизу гідною великого жанру. Він заглиблюється в психологію головного героя, виразніше прописує любовну лінію, насичує текст ретроспективами, які відсилають до минулого Чарлі, і в 1966 році публікує однойменний роман. Твір не розчарував шанувальників і критиків. У рік публікації Кіза знову нагороджують. На цей раз це «Х’юго» – найпрестижніша премія від асоціації письменників-фантастів. Треба зазначити, що Дниэл Кіз є єдиним автором, який був удостоєний двох почесних літературних премій за твори з однаковою назвою, героями і фабулою.

Ідею свого головного творіння автор виношував більше десятиліття. Кіза завжди займали питання, пов’язані з можливостями людського мозку, темними місцями в науці, що вивчає цей найважливіший орган людського тіла. Деякий час Кіз викладав англійську в школі для дітей з обмеженими розумовими здібностями. Чарлі Гордон – збірний образ, у ньому є потроху від кожного з юних учнів Деніела Кіза.

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
Життєвий шлях

Американський фантаст пішов з життя зовсім недавно – у червні 2014 року. Його дебютний роман і однойменний розповідь завжди користувалися незмінною популярністю і продовжують перевидаватися до цих пір.

У 1968 році на великі екрани вийшла перша екранізація «Квітів» під назвою «Чарлі» (режисер Ральф Нельсон). Фільм був показаний на Берлинаре, отримав Золотий глобус і Оскар. У 2000-му історію Чарлі Гордона інтерпретував Джефф Блекер, а 2006-му – француз Девід Дельрие. Крім того, «Квіти для Елджернона» не раз ставилися на підмостках театрів, у тому числі, вітчизняних.

Згадаймо сюжет одного з найбільш зворушливих фантастичних творів сучасної літератури.

«Мене звуть Чарлі Гордон…»

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
«Доктор Штраус каже що з севодняшнего дня я повинен записувати все, що я думаю і що зі мною случаица… Міс Каниен говорить може вони зроблять мене розумним. Мене звуть Чарлі Гордон. Мені 37 років і два тижні тому був мій день раждения. Зараз мені більше писати нічого і на севодня я кінчаю».

Так починається щоденник вихованця спеціалізованої школи для людей з обмеженими розумовими здібностями. Чарлі Гордон – один з найбільш старанних учнів свого класу. Заповітна мрія Чарлі – стати розумним. Сьогодні вона здається недосяжною. Чарлі насилу опанував грамоту, він пише з помилками, його мова бідна і примітивна, більшість книг для нього – незрозуміла абракадабра.

«Я не знаю про що думати, – як завжди, чесно зізнається Чарлі, – Про що думають розумні люди. Напевно щось вигадують. Я б хотів вже вміти вигадувати».

Щире прагнення Гордона поліпшити свої розумові здібності привертає увагу двох вчених – Штраусса і Немюра. Нещодавно лікарі знайшли спосіб штучного збільшення IQ. Досліди на тваринах дали успішні результати – лабораторна миша по кличці Элджернон навчилася проходити складний лабіринт. Тепер прийшов час людини. І Чарлі Гордон – відмінна кандидатура для експерименту.

«Звіт про події»

Прокинувшись після операції, Чарлі так і не відчув себе розумним. Лікарі запевнили свого підопічного, що зміни відбуватимуться поступово. Щоб простежити динаміку розвитку інтелектуальних здібностей піддослідного, йому наказали вести подобу особистого щоденника – так званий «звіт про події».

Чарлі з дитячою безпосередністю описує свої дні. Розповідає про «друзів» на фабриці, де він вже багато років працює прибиральником. Співробітники відкрито глузують над несповна розуму, просять його показати дівчатам, як він миє підлогу в туалеті, споюють до нестями під час посиденьки в місцевому барі. В цеху навіть ходить приказка «включити Чарлі Гордона», тобто «включити дурня». Однак нещасний Чарлі нічого не розуміє. Він радий, що може доставити радість приятелям, вважає їх веселими і добродушними людьми.

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
Особливе місце в описах Чарлі відведено вчитель з його школи –міс Кинниен. Вона для нього – недосяжний ідеал, сукупність усіх людських чеснот. Аліса Кинниен справді одна з небагатьох, хто відноситься до Чарлі з щирою симпатією. Вона бачить у своєму вихованцеві те, чого не помічають інші, – душевну доброту, людяність, щирість.

А ще Чарлі знайомиться з мишеням Элджерноном, які перенесли аналогічну операцію на головному мозку. Звір з легкістю проходить лабіринт від Старту до Фінішу. Завдання Гордона полягає в тому, щоб обіграти свого маленького суперника. Однак поки що лабіринт для Чарлі дуже складний і Элджерном постійно перемагає людини. Нещасний Гордон злиться на лабіринт і свою дурість, але Елджернона не звинувачує, а лише відчуває до нього співчуття, адже мишеня працює за їжу.

«Я думаю, це неправильно змушувати кавонибудь проходити випробування за їжу. Як би це сподобалося докторові Немюру якби він повинен був проходити випробування всякий раз, коли йому хочеца їсти», – міркує Чарлі. Так, так Чарлі Гордон вже міркує! І як шляхетні і правильні його умовиводи.

Розумово відсталий хлопець, який став генієм

Експеримент починає давати позитивні результати. Все почалося в той день, коли Чарлі вперше обіграв Елджернона. Потім він став з легкістю проходити лабіринт, всякий раз перемагаючи свого маленького суперника. Поступово Гордон опановує орфографією і пунктуацією, починає розуміти сенс книг, який ще недавно залишався загадкою. А одного разу в розпал робочого дня, коли співробітники, зазвичай, жартували над недалеким Гордоном, йому відкрилася страшна істина – все просто-напросто сміються над ним! Люди, яких він вважав друзями, легкодухо знущалися над його неповноцінністю. На жаль, тепер він це розуміє.

Незабаром Чарлі чекало ще одне несподіване відкриття – він вперше помітив, як красива міс Кинниен. Їй всього 34 роки, у неї карі очі і густе пишне волосся. Раніше вона здавалася йому недосяжною, геніальною і чомусь дуже старою. Тепер Гордон випробував нове почуття – потяг чоловіка до жінки.

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
Під час вечері, на який Чарлі запросив Алісу, та з сумом натякає, що шкодує про метаморфозу, яка сталася з її колишнім учнем. У них немає майбутнього, тому що Гордон продовжує стрімко розвиватися. Дуже скоро він залишить її позаду.

Так і відбувається. Для того щоб вивчити нову мову, Чарлі потрібно всього кілька днів, він запросто читає наукову літературу і тепер критично судить про Штрауссе і Немюре, які виявляються далеко не такими геніальними, як їх ненавмисно створене дітище. З кожним днем Чарлі все більше віддаляється від світу людей. Він, як і раніше, самотній. Тільки раніше Гордон мав привілей перебувати в солодкому невіданні, тепер же він з гіркотою усвідомлює своє становище.

Гордон усамітнюється на орендованій квартирі і вирішує зайнятися наукою. Він присвятить життя дослідженню функцій головного мозку, вдосконалить розробки Штраусса і Немюра. Саме Чарлі Гордон, ідіот в недалекому минулому, став генієм, має право і можливість у цьому розібратися.

Ефект Елджернона–Гордона

Поведінка миші Елджернона починає змінюватися. Спостерігаючи за звіром, Чарлі приходить до шокуючого висновку – Элджернон деградує. Коли миша вмирає, Гордон проводить розтин і підтверджує свої найстрашніші побоювання – штучно підвищений інтелект знижується з прямо пропорційною швидкістю колишнього розвитку. Відкриття Штраусса–Немюра приречене на поразку. Процес незворотній. Незабаром Чарлі Гордон знову стане колишнім.

Ночі безперервно Гордон пише наукову роботу. У нього зовсім мало часу. Перші ознаки деградації вже дають про себе знати – він стає повільний, забудькувата, насилу формулює висновки. Нарешті, доповідь готовий. Досліджуваний феномен Чарлі назвав «Ефектом Елджернона–Гордона». Бути може, в подальшому він допоможе вченим, які знову звернуться до теми дослідження людського інтелекту.

Мишку Елджернона, свого маленького друга і товариша по нещастю, Чарлі не спалив, як це звичайно роблять з піддослідними тваринами, а поховав на задньому дворі.

Рекомендуємо: Книги «Множинні уми Біллі Миллигана» Деніел Кіз написав на основі реальних подій, що відбулися в середині 1970-х років в США за участю Біллі Миллигана, таившем в собі безліч особистостей.

«Покладіть трохи квітів на могилу Елджернона…»

«Квіти для Елджернона. Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної
Остання щоденниковий запис Гордона зроблена вже після «одужання». Вона практично не відрізняється від перших сторінок «звіту». Забувши, що більше не є учнем класу міс Кинниен, Чарлі приходить на урок і всідається за першу парту. Він приносить вибачення за те, що забув книгу і не підготувався до заняття. Міс Кинниен чомусь плаче і вибігає з класної кімнати.

І тут Чарлі смутно пригадує про операції, про те, що коли-то був розумним і любив свою вчительку. Щоб більше не змушувати її плакати, він приймає рішення назавжди покинути Нью-Йорк. Мандрівник бере з собою кілька книжок, які ще недавно читав з таким захватом. Зараз їх сенс знову недосяжний для бідного Чарлі. Однак він з колишнім завзяттям до знань обіцяє старанно займатися, щоб стати хоч трішки розумнішими.

У післямові Чарлі Гордон, якому довелося побувати генієм – просить лише про одне: «Якщо у вас буде можливість покладіть будь ласка трохи квітів на могилу Елджернона яка на задньому дворі…»

Короткий опис статті: квіти для Науково-фантастична драма американського прозаїка Деніела Кіза про розумово відсталому чоловікові на ім’я Чарлі Гордон і його приятеля мишці Элджерноне. квіти для елджернона короткий зміст,деніел кіз,чарлі гордон

Джерело: «Квіти для Елджернона» Деніел Кіз: короткий зміст фантастичної драми

«Квіти для Елджернона» Деніела Кіза: короткий зміст Головна » Зарубіжні письменники » Деніел Кіз » «Квіти для Елджернона» Деніела Кіза: короткий зміст «Квіти для Елджернона» – науково-фантастична драма американського прозаїка Деніела Кіза.

Також ви можете прочитати