Квіти кали посадка й догляд, фото кали, вирощування і зберігання

15.06.2016

Кали – посадка й догляд, вирощування в саду і будинку

Автор: Лістьєва Лілія

Опубліковано: 09 Вересень 2014

Прослухати статтю
Квіти кали – особливості

Вирощування кали, як і будь-якого іншого рослини, передбачає дотримання правил агротехніки, основна особливість цих квітів в тому, що їх вирощують і як садові кали – у дворах, і в квартирах, в горщиках, як кімнатні кали. Але загальні правила вирощування та догляду за калами, де б вони не росли, все-таки є:

 • – кали вимагають дрібної посадки, тобто кореневища ледь присипають землею, щоб уникнути їх гниття;
 • – те, що дилетанти називають квіткою кали, насправді є криючим листом або покривалом, яке обгортає початок суцвіття. Насправді квітки кали дрібні і непоказні, хоча дуже запашні;
 • – після посадки калла не сходить до тих пір, поки не сформує свою кореневу систему, тому не варто нервувати, якщо сходів не буде місяць;
 • – при викопування бульб дотримуйтеся обережності: вони легко пошкоджуються;
 • – кала – живий барометр: на її покривалі і кінчиках листя перед дощем з’являються крапельки води, як сльози;
 • – горщик для кали, особливо ефіопської, кращий пористий, щоб могла випаровуватися зайва волога. Крім того, калла ефіопська любить усамітнення і не терпить сусідів у власному горщику;
 • – кожна квітка кали цвіте близько місяця;
 • – час від часу верхній шар в горщику кали слід обережно прибирати, намагаючись не пошкодити коріння, і замінювати його свіжим поживним субстратом.

Види і сорти кали

В роду всього вісім видів калл, але в культурі вирощують тільки три, вони ж і послужили матеріалом для селекціонерів у виведенні різних сортів:

Калла ефіопська (Calla aethiopica)

– високі білі кали (квітконоси – до метра і більше у висоту), підземна частина являє собою кореневище, а не цибулину, як у інших видів. Ефіопська калу вологолюбна, свої великі, блискучі зелені листя вона не скидає навіть в період спокою. Найбільш популярні сорти:

 • Nicolai – довжина квітконосу – до півтора метрів, листя темно-зелені, стрілоподібні, черешки довгі. Покривало знизу і зовні зелене, діаметр 8-12 см;
 • Перли – низькорослий сорт, висота до півметра, підходить для вирощування в горщиках;
 • Schone Zweibruckerin – довжина квітконосу до 1 м, листя серцеподібне, світлі, низ покривала темно-зелений, діаметр верхньої частини – 10-15 см;
 • Зелена богиня – рідкісної краси величні зелені кали, що досягають у висоту 90см.

Калла Реманна (Calla rehmannii)

– невисока калла (до 70 см у висоту) з покривалом рожевого кольору (бузково-бордового або червоно-рожевого) і вузькими зеленими листям. Підземна частина рослини – бульба, схожий на бульбу бегонії або глоксинії. Восени втрачає листя і вимагає спокою в зимовий час. Популярні сорти:

 • Хамелеон – невисока калла, що вирощується як в горщику, так і в саду, покривало персикового кольору із золотими переливами;
 • Вечорок – атласна чорно-лілова калла;
 • Індійське літо – калла червона, з гранатовим відтінком.

Калла Еліотта (Calla elliottiana)

– кала з великими зеленими крапчастим листям серцеподібної форми. Покривало зовні жовто-зелене, а зсередини – жовте. У висоту досягає 50 див. Сорти:

 • Жовтий куточок – сонячно-жовті покривала квіток, соковито-зелені великі листки світло-жовту переполасу.
 • Вермеер – злегка хвилясте покривало квітки мармурово-біле зовні, а всередині бузково-вишневе, переходить у глибокий темно-фіолетовий колір, листя темно-зелені з білим крапом;
 • Чорноока красуня – кремово-вершкове покривало з легким лимонним відтінком, листя, як і у інших сортів цього виду, плямисті.

Інші види кали, що ростуть у природі: калла белопятнистая (Calla albomaculata), калу радісна (Calla jucunda), калу запашна(Calla odorata), (Calla pentlandii), калу потужна (Calla valida).

Вирощування садової кали

Кали настільки прикрашають сад своїми величними квітами, що багато квітникарі з задоволенням вирощують їх у своєму господарстві. Полянки, де ростуть кали, виглядають як арабська орнаментальний розпис: кореневища щорічно дають молоду поросль листя, а серед неї підносяться елегантні стріли-квітконоси.

Квіти кали посадка й догляд, фото кали, вирощування і зберігання

Воліють кали відкриті просторі ділянки та родючі ґрунти, але бажано затінювати їх в найгарячіші денні години: на пекучому сонці листя в’януть, згорають і засихають, тому важливо, щоб поруч росли кущі або дерева, які в післяобідній час дадуть каллам рятівну тінь. Грунт повинна бути кисла або хоча б слабокисла, потрібен хороший дренаж, тому що застій води в коренях згубний для рослини. Оптимальний склад грунту для кали: земля, пісок, торф та листовий перегній в рівних пропорціях.

Посадка кали та догляд саду
Посадка кали навесні.

Висаджують садові кали на початку травня. Попередньо посадковий матеріал витримують півгодини в розчині марганцівки, потім уважно оглядають і, по мірі необхідності, вирізують зіпсовані місця до здорових тканин, а ранки змазують зеленкою. У грунт на ділянці вносять комплексне мінеральне добриво з розрахунку 30-40 г на 1 м?, ділянку перекопують. Потім бульби занурюють у підготовлені лунки на глибину 5-10 см на відстані 30-40 см один від одного (в залежності від розміру цибулини), закопують, а місце посадки добре поливають. У кали, якщо пам’ятаєте, є особливість: вона не сходить, поки не сформує підземну частину, так що, якщо вам пощастить, ви побачите паростки через два тижні, а якщо пощастить-не дуже, то через місяць. Не впадайте у відчай і не намагайтеся розкопати лунку і подивитися, на якому етапі процес. Перші два тижні кали не поливайте: досить поливу після посадки.

Є спосіб підготувати каллу до посадки у відкритий грунт в кінці березня або початку квітня висадіть бульби кали в невеликі горщики на глибину 2-3 см в спеціальну землю для розсади або в прогартовану протягом сорока хвилин в духовці грунт. Поливайте 1-2 рази в тиждень, а за тиждень до пересадки в грунт починайте ненадовго відкривати кватирку для загартовування рослини. Пересадка кали у відкритий грунт здійснюється разом із земляною грудкою.

Посадка кали восени.
Догляд за каллой садовий.

Як доглядати за каллой? Виявляється, дуже просто. Полив кали з наступним розпушуванням – все, що потрібно для її нормального росту. Поливати рослини потрібно помірно, але регулярно, збільшуючи кількість води під час поливу у спекотне, посушливе літо. Після кожного поливу слід злегка розпушити землю навколо рослин. Якщо ви внесли в ґрунт комплексні добрива під час посадки, то подальша підживлення кали вам не знадобиться, іноді тільки, якщо грунт на ділянці з калами недостатньо кислий, полийте її водою, підкисленою лимонною кислотою або оцтом.

Калла в домашніх умовах
Вигонка домашньої кали.

Домашня калла вирощується при температурі 22-25 ?C в літній час, а в зимовий – при температурі не нижче 14 ?C. Місце для рослини повинно бути добре освітленим, але притінення від прямих сонячних пообідніх променів і захищеним від протягів. Грунт для домашньої кали повинна мати кислотність ph приблизно 6-6, в живильний грунт непогано б додати мох-сфагнум або торф з тирсою. Бульба для вигонки кали повинен бути діаметром близько 6 см, його висаджують опуклою стороною вниз в ємність не менше 25 см діаметром, глибина посадки – 5 див. Після посадки бульби грунт потрібно пролити розчином фунгіциду.

Догляд за каллой в домашніх умовах.
Розмноження кали.
Кали після цвітіння

Догляд за бульбовими калами та калами кореневищними має відмінності. У кали ефіопської, корневищной, період спокою настає в саму спеку – це час зростання сповільнюється, а потім припиняється, калла жовтіє. В цей час полив слід зменшити, а рослина винести на балкон або в сад на добре освітлене місце, де його не дістануть краплі дощу. У першій половині липня рослина дістають з горщика, видаляють всі старі листя і нащадки і пересаджують у горщик з новою живильною сумішшю, поміщають в світле місце і починають поливати і підгодовувати каллу, готуючи її до наступного цвітіння. Ось такий цикл у корневищной горщечкової кали. Садова калла залишається на ділянці до осені, у вересні кореневища викопуються і зберігаються із земляною грудкою в сухому прохолодному приміщенні при помірному нечастому поливі.

У бульбових кал після цвітіння покривала поступово зеленіють і никнуть, листя жовтіють і сохнуть. Садові бульбові кали обережно викопують у третій декаді вересня, намагаючись не пошкодити бульби, звільняють від грунту, промивають і тримають пару тижнів при температурі 5-10 ?C, чекаючи, поки корисні поживні речовини перейдуть з листя в бульби. Після цього відмерлі листя легко видаляються.

Зберігання кали взимку

В наших широтах кали в грунті на зиму не залишають. Коли листя відмирають, їх видаляють, бульби добре промивають, тримають 30 хвилин у розчині марганцівки, знову промивають і кладуть в темне сухе місце для сушки, потім зберігають бульби, упаковані в паперові пакети, при температурі 5-7 ?C: у міській квартирі для цього підходять овочеві ящики в холодильнику.

Кореневища ефіопської кали, якщо у вас немає можливості після викопування тримати її в прохолодному приміщенні, злегка підсушують і, обрізавши листя, зберігають так само, як і бульби. Не забувайте щотижня перевіряти, як почувають себе бульби і кореневища кали: не почали вони підсихати і морщитися від занадто теплою температурою або, навпаки, підгнивати від підвищеної вологості.

Якщо ви вирощували каллу в горщику, то на період спокою її можна з горщика не виймати, а просто винести на прохолодну веранду або лоджію. Якщо ви, не давши вашої красуні пару місяців відпочити, будете продовжувати полив і всіляко провокувати подальше зростання, ви можете виснажити каллу і вона не зацвіте.

Короткий опис статті: квіти кали Квіти кали – особливості вирощування. Вирощування садової кали. Посадка кали і догляд в саду: посадка кали восени і навесні. Догляд за каллой садовий. Калла – догляд в домашніх умовах. Вигонка домашньої кали. Кали після цвітіння і зберігання кали взимку. Фото догляду за калами в саду. кали, посадка, догляд, вирощування, види, сорти, пересадка, розмноження, опис, відео, фото, зберігання, цибулини, хвороби, шкідники, викопування

Джерело: Квіти кали – посадка й догляд, фото кали, вирощування і зберігання; кали будинку і в саду, кали після цвітіння

Кали – посадка й догляд, вирощування в саду і будинку Автор: Лістьєва Лілія Опубліковано: 09 Вересень 2014 Прослухати статтю Квіти кали – особливості Вирощування кали, як і будь-якого іншого рослини, передбачає дотримання правил агротехніки, основна особливість цих квітів в тому, що їх вирощують і як садові кали – у дворах, і в квартирах, в горщиках, як кімнатні кали.

Також ви можете прочитати