голландські тюльпани

08.01.2018

Чудові тюльпани Голландії &# 8212; історія голландських тюльпанів і популярні сорти

Голландські тюльпани і сьогодні вважаються еталоном краси і найвищої якості, а кілька століть назад вони оцінювалися надзвичайними сумами — чого вартий пивоварня, віддана лише за одну цибулину тюльпана, або два кам’яних добротні будинки, проданих за три рідкісних цибулинки!

Як улюблені квіти падишахів стали головним символом Голландії

Маленькій Голландії за чотири століття вдалося домогтися небувалих успіхів у розведенні тюльпанів, перетворившись в самого головного експортера цих витончених квіток, що асоціюються у всіх з початком весни. До 25 мільярдів доларів щорічно заробляють на квітникарстві Нідерланди — тюльпани з цієї країни направляються в різні куточки земної кулі, складаючи три чверті від усіх проданих у світі тюльпанів.

голландські тюльпаниМаленькій Голландії за чотири століття вдалося домогтися небувалих успіхів у розведенні тюльпанів

Меккою для квітникарів став голландський парк Кёйкенхоф, який називають не інакше як квіткове королівство. Тут щорічно проходить чудова виставка, де можна помилуватися шикарними квітковими композиціями та ознайомитися з новими сортами, виведеними голландськими селекціонерами. А кому-то вдається навіть привезти в свій сад тюльпани з Амстердама. Але за голландськими тюльпанами не обов’язково їхати за кордон — безліч різноманітних сортів можна купити і в наших квіткових магазинах.

Знайомству з ніжними тюльпанами голландці зобов’язані австрійському послу, гостював в 1554 році у турецького султана. Яскраві килими витончених тюльпанів у внутрішньому дворі володінь султана настільки сподобалися послу, що він викупив кілька цибулин і переслав їх до Відня. У Віденському саду ж, куди потрапили квіти, директором був ботанік з Голландії — Клюзіус, саме він захоплено зайнявся селекцією отриманих тюльпанів і швидко домігся вражаючих результатів.

Виведені сорти Клузіус дарував знайомим, що не обділив цибулинами дивовижних квітів ботанік і свою історичну батьківщину — в 1587 році в голландському місті Лейден відкрився ботанічний сад, де Клюзіус продовжив виводити нові сорти тюльпанів.

Відповідні кліматичні умови і структура грунту, а також розважливість голландців — ось основні причини, завдяки яким тюльпани Голландія почала розводити у величезних кількостях. «Тюльпаноманія» охопила як досвідчених квітникарів, так і людей, далеких від садівництва. Торговці з задоволенням отримували великі прибутки від продажу тюльпанів, а голландці, незалежно від приналежності до соціального прошарку, витрачали свої статки і закладали будинки, щоб заволодіти рідкісними цибулинами тюльпанів, які в той час оцінювалися дорожче золота.

голландські тюльпани«Тюльпаноманія» охопила як досвідчених квітникарів, так і людей, далеких від садівництва

Загальна пристрасть до тюльпанів вилилася в подобу гри на біржі: замість цибулин покупці отримували розписки на право їх придбання і перепродували їх наступним покупцям за вищою ціною, ті — третім і так далі. Таким чином, нові власники навіть не уявляли, як виглядає новий сорт, за який були виплачені фантастичні гроші! Кому-то вдавалося завдяки щасливому випадку казково розбагатіти, а хтось залишався ні з чим.

Незабаром ця біржова лихоманка досягла таких розмірів, що уряд Голландії був змушений втрутитися і покласти край спекуляціям на тюльпани. У 1637 році був прийнятий закон, що забороняє будь-які угоди, що стосуються тюльпанів. Ціни на цибулини блискавично впали, обрушивши весь тюльпани ринок. Голландії довго довелося відновлюватися після такого значного квіткового кризи, проте ситуація поступово вирівнялася, і голландські тюльпани стали приносити країні хороший прибуток за рахунок експорту в інші країни.

голландські тюльпаниЗагальна пристрасть до тюльпанів вилилася в подобу гри на біржі

Найпопулярніші і самі незвичайні сорти голландських тюльпанів

До Росії (тоді в СРСР) тюльпани з Амстердама в комерційних обсягах почали поставляти з 1950-х років. Найбільшим попитом серед сортами були Парад, Апелдорн, Дипломат і ін. Якість цибулин було незмінно бездоганним, договірних термінів голландські постачальники дотримувалися неухильно, тому обсяги закупівель тюльпанів з кожним роком все зростали. Поступово з’являлися і нові перспективні сорти.

Багато сортів тюльпанів, що випускаються голландською компанією «Д.В.Лефебер» були виведені засновником компанії Девідом Лефебером шляхом схрещування з дичками російських тюльпанів. Про зв’язок з Росією говорять назви сортів голландських тюльпанів Лефебера: Пам’яті Леніна, Юрій Гагарін, Великий театр, Академік Ціцін і ін. Чудові тюльпани селекції Лефебера високо цінувалися в радянські роки, їх часто можна було зустріне в міських скверах і в приватних квітниках.

Популярні сучасні сорти голландських тюльпанів:

  • величавий тюльпан Темпл оф Бьюті з воістину величезними червоними бутонами ліліевідной форми — найбільший тюльпан в світі;
  • яскраво-червоний сорт Оксфорд з жовтим денцем і досконалою формою квітки;
  • торочкуватий тюльпан насиченого жовтого відтінку Гамільтон з добре вираженою бахромою;
  • рожевий тюльпан Ламбада з яскраво-жовтою бахромою по краю пелюсток;
  • дивно красивий сорт Греуз з фіалково-синіми кольорами;
  • ніжний тюльпан світло-лососевою забарвлення з сіреневатим нальотом на пелюстках і жовтим дном;
  • вишнево-рожевий великий тюльпан Крістмас Марвел з легким кармінним відтінком.

Багато сортів голландських тюльпанів чудово підходять для вирощування в теплиці і для вигонки перших бутонів до весняних свят. Особливо часто в квітковому бізнесі використовують голландські тюльпани групи Тріумф з ідеально рівними красивими бутонами.

Якщо вам коли-небудь доведеться подорожувати по Голландії, ви своїми очима зможете побачити безкраї поля різнокольорових тюльпанів — площа квіткових посадок займає одну п’яту території країни! І обов’язково постарайтеся потрапити в парк Кейкенхоф, особливо в квітні, коли в ньому проходить барвистий Парад Квітів: голландські тюльпани тут представлені у всій своїй красі!

Джерело: голландські тюльпани

Також ви можете прочитати